Cide Soğuksu Derneği Sekreteryası

Cide Soğuksulular Bal Festivalinde buluştu

Merkezi Çengelköy'de bulunan Soğuksu ve Çevre Köyleri Derneği tarafından düzenlenen ''6. Bal Festivali'' Cide Soğuksu'da yapıldı.
19 Ağustos 2010, 23:44
Cide Soğuksulular Bal Festivalinde buluştu Her yıl olduğu gibi bu yılda Soğuksu ve Çevre Köyleri Derneği tarafından 6. Düzenlenen Cide Soğuksu Bal Festivali, İstanbul ve Kastamonu'dan gelen 10 bine yakın kişinin katılımıyla 1 Ağustos 2010 Pazar günü Cide'de yapıldı.

Ağustos ayının kavurucu sıcağına rağmen Cide Soğuksu'da yapılan Bal Festivali, gurbet ve sıladakileri buluşturan en büyük etkinliklerden biri sayılıyor. Kiminin sıcaktan bunalıp Karadeniz'in serin sularına kendini bıraktığı, kiminin de ağaç altlarında gölgelendiği Cide Soğuksu'da Festival sayesinde unutulmaz bir gün ve gece yaşandı. Festival Soğuksu merkezde kortej yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşe Ak Parti Kastamonu milletvekili Hakkı Köylü, Cide Kaymakamı Yüksel Kara, Soğuksu Dernek Başkanı Mustafa Yavuz, Dernek Onursal Başkanı Hamdi Şenol, Cide Yalçınköyü Derneği Başkan Recep Çetinkaya, İstanbul'dan gelen Soğuksulu işadamları ve vatandaşlar katıldı. Kastamonu yöresinin davul zurnasının eşliğinde gelinen Soğuksu kortej yürüyüşü top sahasında sona erdi. Festivalin sunuculuğunu ise Ufuk Acar yaptı. Ak Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, yörenin bal yetiştiriciliği için çok uygun olduğunu, bunun teşvik edilmesi için de yetiştiricilerin Soğuksu Bal festivalinde ballarıyla yarıştığını söyledi.

Katılanlara teşekkür etti
Soğuksu ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Mustafa Yavuz ve yönetiminin büyük uğraş ve gayretleri sonucu her yıl olduğu gibi bu yılki festivalde muhteşemdi. Mustafa Yavuz, gazetemize yaptığı açıklamasında festivalin amacına ulaştığını, kendisinin bundan sonra gelecek yönetimin aynı gayreti göstererek Soğuksu için gelenek haline gelen festivali yapacağı kanısını taşıdığını söyledi. Yavuz, ''Kastamonumuz insanı, memleketini çok sever. Güzel Cide ilçemizin cenneten köşesi olan Soğuksumuzda da böylesi güzel etkinlikler sayesinde hemşehrilerimiz bir araya gelerek hem özlemlerini hemde tatillerini memleketlerinde geçime fırsatını bulmuştur. Festival sayesinde Soğuksumuzun adı duyrulmuştur ve ona göre de hizmetler almıştır. Bu çalışmalar, bizden sonra gelecek olan yönetimler tarafından da sürdürülecektir. Soğuksu derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar görev yapmış bütün dernek başkanlarımıza, yönetimlerine ve Soğuksulu hemşehrilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum'' diye konuştu. Başkan Yardımcısı olan Hasan Çolakoğlu'da katılımın yüksek olmasından son derece memnun olduklarını vurguladı.

2010'un ağası yine Hakkı Hızar oldu
Festivalin açılışı ağalık yarışmasıyla başladı. Geçen yılın ağası olan Hızar İnşaatın sahibi Hakkı Hızar bu yılda 2010 yılının ağası seçildi. Ağalık seçiminin ardından Cide Sarı Yazma Folklör ekibi de gözel bir gösteride bulundu. Sırasıyla kısa konuşmalar yapıldıktan festivale konserle devam edildi. Sanatçılardan Orhan Canayakın, Cideli Emin, Ahmet Aykın, By Bilo, Mevlüt Yılmaz ve Billur Lermi güzel eserleriyle Soğuksu futbol sahasını dolduran binlerce vatandaşla paylaştı.

Ekranlardan tanıdığımız Küreli Kızlar'da festivali izleyenler arasındaydı
KÜRE-DER Başkanı Salim Demirci'nin yetenekli kızları olan Merve ve Melda Demirci, So ğuksu Bal Festivaline katılanlar arasındaydı. Gülesin&Ahmet Ece'nin eserlerini okuyarak büyük beğeni kazanan ve aynı zamanda Kanal 7 televizyonu başta olmak üzere birçok yerel ve ulusal kanala çıkan Demirci kardeşler, Şehit Şerife Bacı'nın hayat hikayesini gösterdikleri tiyatrolarla gündeme taşımışlardı.

40 üretici yarıştı, yarışmayı Ali Aday kazandı
Bal festivalinin 40'a yakın balı festivaldeki jüri üyelerinin karşısına çıktı. Yapılan değerlendirme sonucu Doğankaya köyünden Ali Aday adlı bal üreticisinin balı birinciliğe layık görüldü.
Festivale kimler katıldı?
Ak Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Şenpazar Belediye Başkanı Suat Saygın, Ağlı Belediye Başkanı Muharrem Dinç, Ak Parti Kastamonu İl Başkanı Ahmet Keskin, Cide Kaymakamı Yüksel Kara, Ak Parti Cide İlçe Başkanı Adnan Makal, Ak Parti Kastamonu İl Genel Meclmis Üyesi Mehmet Arif Özdemir, Cide Bölük Komutanı Volkan Ayvalı, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Şefik Salcı, Cide Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Özkan Özcan, Şenpazar Jandarma Komutanı Ender Tezcan, Şenpazar Emniyet Amiri Orhan Çömeli, Şenpazar Karayolları Şefi Ziya Şenoğlu, Çataloluk Derneği Başkanı İbrahim Sargın, Yalçınköyü Derneği Başkanı Recep Çetinkaya, İstanbul'dan gelen Soğuksulu işadamları ve vatandaşlar katıldılar.

Eski bakanlardan Murat Başesgioğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, Ak Parti Kastamonu Milletvekili Hasan Altan, Ak Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, telgraf gönderenler arasındaydı.


Gün Gazetesi


ReytingReytingReytingReytingReyting
 
Bu içerik toplam 3252 defa okundu.
Kastamonu İli Cide İlçesi Soğuksu ve Çevre köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Facebook Sayfası

Fotoğraflar

Tüm Fotograflar